sobota, 22 września 2012

GRAFEN


GRAFEN – jedna z alotropowych form węgla, wyizolowana i przebadana po raz pierwszy w 2004 roku przez brytyjsko-rosyjską grupę fizyków. Grafen zbudowany jest z pojedynczej warstwy atomów węgla tworzących połączone pierścienie sześcioczłonowe i może być uważany za ostatni element szeregu wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Ponieważ grubość materiału wynosi jeden atom, tę formę określa się jako dwuwymiarową (dokładniej dwuwymiarową strukturę atomów węgla ułożonych w sieć heksagonalną). Długość wiązań węgiel-węgiel wynosi około 1,42 Å. Atomy węgla tworzą w grafenie płaską, praktycznie dwuwymiarową siatkę o sześciokątnych oczkach, której struktura przypomina plaster miodu.
Za badania grafenu Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow otrzymali w roku 2010 Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.


Materiał ten ma szansę w wielu zastosowaniach zastąpić krzem.
Testy przeprowadzone przez IBM wykazały, że tranzystor wytworzony w procesie technologicznym 240 nm jest w stanie osiągnąć częstotliwość do 100 GHz.






KARTA SIECIOWA, KARTA GRAFICZNA, KARTA DŹWIĘKOWA


KARTA SIECIOWA służy do przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej. Innymi słowy, zapewnia nam połączenie z siecią i pozwala na chociażby łączenie się z internetem.




KARTA GRAFICZNA jest odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza. Dzięki karcie graficznej widzimy obrazy na ekranie komputera.



KARTA DŹWIĘKOWA zwana też kartą muzyczna umożliwia rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku z komputera.




CZYM SĄ URZĄDZENIA PERYFERYJNE?

URZĄDZENIE PERYFERYJNE- to dowolna część komputera inna niż procesor (CPU) i pamięć operacyjna, jak np. klawiatura, monitor, mysz, drukarka, skaner, napęd taśmowy, mikrofon, głośnik, aparat fotograficzny, kamera internetowa.


W naszych laptopach klawiatura i mysz (touchpad) są integralną częścią obudowy. Nie da się ich odłączyć, a mimo to należą do kategorii urządzeń peryferyjnych.



BIOS I JEGO FUNKCJA


BIOS (Basic Input/Output System – podstawowy system wejścia-wyjścia) – zapisany w pamięci stałej zestaw podstawowych procedur pośredniczących pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem.

W wypadku płyty głównej BIOS testuje sprzęt po włączeniu komputera, zajmuje się wstępną obsługą urządzeń wejścia/wyjścia, kontroluje transfer danych pomiędzy komponentami takimi jak dysk twardy, procesor czy napęd CD-ROM. Inicjuje program rozruchowy.

BIOS potrzebny jest w komputerach osobistych ze względu na architekturę płyt głównych, gdzie kontroluje zasilanie, jak również monitoruje temperaturę itp.

Za pomocą wbudowanego w BIOS programu setup można zmieniać standardowe ustawienia BIOS-u, np. parametry podłączonych dysków twardych lub zachowanie się komputera po jego włączeniu (np. szybkość testowania pamięci RAM), a także włączać/wyłączać niektóre elementy płyty głównej, np. porty komunikacyjne. Za pomocą BIOS-u można też przetaktowywać (zwiększyć wydajność) procesor i pamięci RAM, jednak nie jest to zalecane, ponieważ może doprowadzić do przeciążenia urządzenia, a nawet jego uszkodzenia.

PŁYTA GŁÓWNA I JEJ FUNKCJE


PŁYTA GŁÓWNA - to obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.
W komputerze na płycie głównej znajdują się: procesor, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającym.

                            

CZYM JEST SOCKET ?

SOCKET(GNIAZDO PROCESORA) - jest to rodzaj złącza znajdującego się na płycie głównej; pełni ono rolę interfejsu pomiędzy procesorem a pozostałymi elementami systemu komputerowego umożliwiając jego współpracę z systemem za pośrednictwem odpowiednich magistrali i układów znajdujących się na płycie głównej.
Na każdej płycie głównej musi być przynajmniej jedno takie gniazdo; determinuje ono rodzaj procesora, jaki jest przez nią obsługiwany.

Plik:SocketA.jpg

TYPY PROCESORÓW WSPÓŁCZESNYCH

RISC(Reduced Instruction Set Computer) - klasa procesorów osiągających wysoką wydajność działania poprzez uproszczenie struktury procesora oraz jego rozkazów. Uproszczenie polega między innymi na rezygnacji z szerokiego wachlarza trybów adresowania i dopuszczenia wykorzystywania jako operandów wyłącznie stałych lub zawartości rejestrów.

CISC(Complex Instruction Set Computer) - są to procesory o rozbudowanym zestawie instrukcji o następujących cechach:

*występowanie złożonych, specjalistycznych rozkazów (instrukcji), które do wykonania wymagają od kilku  do kilkunastu cykli zegara,
*szeroka gama trybów adresowania,
*przeciwnie niż w architekturze RISC rozkazy mogą operować bezpośrednio na pamięci (zamiast przesłania wartości do rejestrów i operowania na nich),
*powyższe założenia powodują, iż dekoder rozkazów jest skomplikowany.

Co oznaczają skróty CPU, HDD, RAM, MB, PCI, USB?


CPU(PROCESOR)- urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy.Plik:Intel core i7 940 bottom R7309480 wp.jpg

HDD(NAPĘD DYSKU TWARDEGO) - rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych.

Plik:Hdd od srodka.jpg
RAM - podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Określa ona tylko rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM których zapis trwa znacznie dłużej niż odczyt, pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.
Plik:RAM SDRAM 256MB 133MHz SIL3246.jpg
MB(MEGABAJT) - jednostka wykorzystywana do określania pojemności pamięci różnych urządzeń: komputerów, stacji dysków, pendrive, a także nośników pamięci (dysków, płyt CD).


PCI - magistrala komunikacyjna służąca do przyłączania kart rozszerzeń do płyty głównej w komputerach klasy PC.

USB(UNIWERSALNA MAGISTRALA SZEREGOWA) - rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego komputerów, zastępującego stare porty szeregowe i porty równoległe. Został opracowany przez firmy Microsoft, Intel, Compaq, IBM i DEC.



poniedziałek, 17 września 2012

Przykłady urządzeń i ich przeznaczenie:



Przeznaczenie
Przykłady urządzeń
Przetwarzanie danych
 
KARTA SIECIOWA, MODEM, KOMPUTER – JEDNOSTKA CENTRALNA
Wprowadzanie danych
urządzenia wejścia
KLAWIATURA, SKANER, MIKROFON, MYSZ KOMPUTEROWA, JOYSTICK
Wyprowadzanie informacji urządzenia wyjścia
DRUKARKA, GŁOŚNIKI, SŁUCHAWKI, MONITOR, RZUTNIK MULTIMEDIALNY
Przechowywanie informacji
pamięci masowe
KARTY PAMIĘCI, DYSKIETKI, PENDRIVE, PŁYTY CD, DVD, DYSK TWARDY
Przetwarzanie obrazu
 
SKANERY, APARATY CYFROWE
Wymiana informacji
Urządzenia komunikacyjne – przewodowe
MODEM, KABEL USB
Urządzenia komunikacyjne - bezprzewodowe
KARTA SIECIOWA, MODUŁ BLUETOOTH, MODUŁ IRDA